Proč preferujeme středové motory pro elektrokola BAFANG?

Bafang je čínským motorem, který disponuje vysokým točivým momentem motoru, který může dosáhnout až do výše 95 Nm (Bafang MaxDrive M500). Jeho hlavní výhodou je příznivá cena, moderní design použitých komponentů. Jedná se o opravdu zajímavou alternativu k zavedeným značkovým pohonům.

Někdo může vnímat pohony Bafang jako levnější alternativu ke značkovějším pohonům. Přibližně od roku 2017 tomu tak již ale není a řadí se v žebříčku opravdu mezi špičku. Jeho rozšíření napříč trhem nelze upřít vysokou oblíbenost. Jestliže si přejete vysoký výkon s dobrým poměrem k ceně, středový pohon Bafang vás určitě nadchne.

Značka Bafang je v odvětví elektrokol již několik let a prosadila se především díky nábojovým motorům. Aktuálně nejintenzivnější výrobou však pokrývá motory středové, kdy je možná motor o něco objedmnější a tudíž na elektrokole více výraznější, nežli konkurence typu Bosch nebo Yamaha, ale i značně tichý. Dá se říci, že se řadí v tichosti hned za motory, již zmiňovaného výrobce, Bosch.

Výhody

Výhodu jako cenu nebo tichost jsme již zmínili. Elektrokolo však ale není jen o ceně pořizovací, nýbrž i o ceně následné, kterou investujeme např. do jeho běžné údržby, ale také do pozáručních oprav. V tomto ohledu je motor Bafang (dá se říci) nejlepší na trhu. Náhradní díly jsou dostupné, levné a oprava není tak náročná. Z toho důvodu doporučujeme tuto značku i v případě přestaveb. Každopádně nemusíte mít strach. Servisní zabezpečení a spolehlivost motorů Bafang je na vysoké úrovni.

Stejně jako vždy opakujeme, např. v článku pro idnes.cz, prodej elektrokola není jen o prodeji. Kromě výběru vhodné značky a modelu elektrokola, je naprosto nezbytné zvolit správného dodavatele. Nebát se ho zeptat, zda má servisní zázemí, a co všechno je schopen na elektrokole servisovat, seřídit nebo opravit. Jsou prodejci, kteří i s banálním problémem musí kolo balit do krabice a odesílat výrobci nebo smluvnímu servisu. Jenže pozáruční servis již tento prodejce ani nemusí řešit. Natož, aby Vám kolo zasílal výrobci a tak se můžete dostat do prekérní situace, jako tomu je mnohdy u značek jako je právě Bosch, Yamaha, aj.

Další nespornou výhodou je možnost použití libovolného akumulátoru. To může být zavádějící pro někoho, kdo se v oboru nevyzná, ale jedná se prakticky vzato o to, že můžeme použít jakýkoliv akumulátor bez datového toku. Není tedy nutné hlídat, abyste k motoru Bosch použili vždy akumulátor Bosch. Tím pádem můžeme použít akumulátor s opravdu extrémní kapacitou a tím i dojezdem.

Nevýhody

Ale to je cena, dostupnost náhradních dílů… jsou vlastně nějaké zásadní nevýhody? Třeba zmiňovaný design se nemusí vždy shodovat s tím, co si představuje uživatel. Někomu přijde motor Bafang větší, než u jiných značek. Také se jedná třeba o vyšší váhu. V případě M500 je to 3,4kg. Můžeme pociťovat i menší citlivost torzního snímače a regulace nemusí být zcela přesná a citlivá, jak potřebujeme.

Motory Bafang v případě kroutícího momentu mohou subjektivně dosahovat nižšího výkonu a v praktickém srovnání výkonově za konkurencí jako třeba Bosch a Brose prokazatelně pokulhává. Motor nedosahuje žádné výrazné špičky a může navodit pocit, že jede stále konstantně. Hodně změn ale může udělat i nastavení řídící jednotky.

A jak je na tom Bafang s odolností? Vodu nemá zcela jistě rád. Nedoporučujeme ani projížďky potokem, kdy dojde k ponoru motoru. Takové motory nám následně končí na servise s vodou uvnitř.

S jakými motory se nyní můžeme v elektrokolech nejčastěji setkat?

BAFANG M400 a M420

Tato varianta motoru je momentálně nejlepší volbou v cenové relaci elektrokol od 30.000 do 50.000, – Kč. Motor obsahuje torzní snímač (odkaz na snímače). Točivý moment tohoto modelu je 80 Nm. Při rozjezdu do kopce a samotném rozjezdu oceníte citlivost ovládání, příjemnou a stabilní pomocí motoru. Výrobci elektrokol využívají tohoto motoru zejména v segmentu stylových městských, trekových, krosových a horských elektrokol. Například námi prodávaný dámský model od výrobce Crussis e-Guera 7.5-S.

BAFANG M500

Prémiový motor, který se pyšní točivým momentem 95 Nm. Dva snímače rychlosti a torzní snímač zajišťují dokonale vyladěný výkon. Motor má váhu pouhých 3,3 kg. Motor se vyznačuje plynulým a tichým chodem, hlavně při změně převodů, a to i při jízdě do kopce. Tento typ motoru výrobci elektrokol používají zejména v segmentu horských elektrokol. Motor můžete u nás najít například na prodávaném modelu od výrobce Crussis e-Largo 9.5-S.

Na konec článku si shrňme výhody a nevýhody motoru Bafang:

Výhody

  • Nižší pořizovací cena
  • Tichý chod motoru
  • Servisní zabezpečení
  • Nižší cena náhradních dílů
  • Je možné použít libovolný akumulátor

Nevýhody

  • Vyšší hmotnost motoru
  • Pro někoho esteticky méně zajímavé a příliš okaté
  • Menší citlivost torzního snímače, regulace nemusí být zcela přesná a cistlivá