Jak Covid-19 ovlivní rok 2021?

Co se událo?

Absolutní nedostatek hlavních typů Li-ion článků formátu 18650 na trhu. Dodavatelé zrušili nebo poškrtali většinu dlouhodobých kontraktů a značkové články z trhu ze dne na den mizí. Pokud se ještě dají z důvěryhodných zdrojů koupit, jejich cena strmě roste. Potkalo se najednou více nepříznivých faktorů, především odstávky výroby, celosvětový boom bateriových systémů, Tesla údajně skoupila na trhu značnou část výrobních kapacit, a nakonec zase již chronické potíže s přepravou a její cenou. Zde to platí dvojnásob, protože Li-ion články lze posílat jen speciální ADR přepravou a nemůže jít libovolným kontejnerem.

Co bude dál?

Jako výrobci Li-ion akumulátorů se snažíme na sezónu pro náš výrobní program a repase zajistit dostatek článků z našich evropských skladů, ale i když se nám to povede, ceny půjdou nahoru. Již tvoříme nové ceníky a ceny se budou měnit v průběhu měsíce února. Nejdříve se budou zdražovat repase a akumulátory, které ještě nejsou vyrobené a už na ně budou použité články s vyšší nákupní cenou. Přeze všechno se v květnu-červnu očekává výpadek dostupnosti některých exponovaných typů akumulátorů.

V druhé polovině roku nás také může nepříjemně zaskočit nedostatek řídících čipů do ochranných obvodů akumulátorů a silových součástek, ale zatím je příliš brzy předjímat vývoj a navíc jsme v tomto ohledu dost předzásobeni.

Nechceme nijak strašit a vyvolávat nákupní paniku. Vždy uděláme maximum, abychom Vaše potřeby dílů uspokojili. Jen informujeme o situaci a o tom, co se bude v následujících měsících určitě dít. Všechny odběratelsko-dodavatelské vztahy jsou prostě v této prapodivné době vzhůru nohama.

Všem Vám přejeme pevné zdraví a přečkání do normálu.

Zpět na blog